Porfirije izabran za novog patrijarha SPC

 Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije novi je patrijarh Srpske pravoslavne crkve, objavljeno je zvanično na sajtu SPC.



On je izabran danas na sednici Sabora SPC koja je održana u Hramu Svetog Save.

Rođen 1961. godine u Bečeju. Svetovno ime mu je Prvoslav Perić.

Kako se navodi u zvaničnoj biografiji, osnovnu školu završio je u Čurugu, a Gimnaziju „Jovan Jovanović Zmaj“ u Novom Sadu.

Diplomirao je na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u Beogradu 1986. godine, kada ga je blažene uspomene Episkop raško-prizrenski, a potonji Patrijarh srpski Pavle, u manastiru Svete Trojice u Mušutištu rukopoložio u čin jerođakona.

Na poslediplomskim studijama u Atini boravi od 1986. do 1990. godine, kada po blagoslovu Episkopa bačkog dr Irineja dolazi u manastir Svetih arhangela u Kovilju, gde je rukopoložen u sveštenomonaški čin i postavljen za igumana.“

Doktorirao je 2004. godine na Bogoslovskom fakultetu u Atini na temu „Mogućnost poznanja Boga kod apostola Pavla po tumačenju svetog Jovana Zlatoustog“.


U biografiji se ističe da za njim u manastir u Kovilju dolazi mnoštvo mladih monaha i iskušenika.


Na redovnom zasedanju Svetog arhijerejskog Sabora SPC u Beogradu 14. maja 1999. godine izabran je za episkopa jegarskog, vikara Eparhije bačke.

Bio je prvi arhijerej Srpske Pravoslavne Crkve kome je povereno staranje nad organizacijom verskog života u Vojsci Srbije (2010 – 2011.).

Skupština Srbije ga je, kao predstavnika svih crkava i verskih zajednica, izabrala 2005. godine za člana Saveta Republičke radiodifuzne agencije (RRA), a Savet ga je za svog predsednika izabrao 2008. godine.

Vanredni je profesor Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Govori grčki i engleski, a služi se ruskim jezikom.

„Ja jesam Srbin, ali sam pre svega hrišćanin, a to je univerzalna vrednost i zato ću propovedati i svedočiti Hrista. Volim svoj narod, ali volim i voleću i sve druge narode, svakog čoveka, svaku ikonu Božiju“, jedna je od njegovih ranijih izjava.

Zvona na Hramu svetog Save u Beogradu oglasila su se oko 15.40, što se praktikuje da bi se označio izbor novog patrijarha Srpske pravoslavne crkve.

Kako navodi reporter Bete, iz hrama se takođe začulo „dostojan“ na grčkom, što se izgovara nakon izbora patrijarha.

Pravila nalažu da se imena kandidata koji dobiju više od polovine glasova Sabora stave u tri koverte.

Nakon toga, iguman koji se posebno odredi za tu priliku dolazi u Hram i izvlači iz Jevanđelja jednu kovertu sa imenom novog patrijarha.

Zasedanje je danas, kao i u ranijim prilikama, bilo zatvoreno za javnost.

Procedura predviđa da se prvo utvrdi lista vladika koje imaju pravo da budu birani, pri čemu je uslov da upravljaju eparhijom najmanje pet godina.

Nakon toga počinje glasanje kako bi se odredila tri kandidata za patrijarha sa više od polovine glasova, da bi se zatim žrebom izvukla jedna od tri koverte sa imenom novog poglavara.

Zasedanjem je predsedavao mitropolit sa najdužim stažom, u ovom slučaju vladika sremski Vasilije, jer je episkop šabački Lavrentije sprečen zbog zdravstvenih problema.

Podsećamo, juče je saopšteno da je Njegovo Preosveštenstvo Episkop šabački i admnistrator Eparhije valjevske g. Lavrentije hospitalizovan u Kliničkom centru Srbije u Beogradu.

SPC ima više od 40 eparhija, odnosno mitropolija, ali su neke upražnjene.

Neophodno je bilo da Saboru prisustvuje više od dve trećine vladika, ali vladika koji je opravdano odsutan može svoj glas da poveri drugom vladici.

Liturgijom u Hramu Svetog Save jutros u 9 časova započeo je molitveni deo zasedanja Sabora Srpske pravoslavne crkve (SPC) na kojem se bira novi patrijarh.

Liturgiju je predvodio mitropolit dabrobosanski Hrizostom, koji je na čelu SPC kao najstariji član Sinoda bio dok se ne izabere patrijarh.

Mitropolit dabrobosanski Hrizostom pozvao je danas vladike da izbor novog patrijarha na saborskom zasedanju bude izraz jedinstva i sabornosti Srpske pravoslavne crkve.

„Ovaj Sabor je jedinstven i istorijski jer se prvi put održava u Hramu svetog Save“, rekao je mitropolit Hrizostom nakon liturgije koju je predvodio i kojom je molitveno počelo zasedanje Sabora.

On je rekao da se nada da će Gospod uslišti molitve da Sabor bude srećan i blagosloven i da bude izraz jedinstva i sabornosti crkve.

„Neka nas Sveti Sava svojim molitvama inspiriše da delujemo na dobrobit jedinstva i sabornosti naše crkve“, rekao je on.

Prisustvo medija današnjem događaju nije bilo moguće.

Коментари